Pages Menu
Categories Menu

Posted in Kobieta w biznesie

Wpływ leniwego pracownika na cały zespół

Czy możliwe jest to, że jeden człowiek ma ogromny wpływ na całą grupę ludzi? Co więcej, owi ludzie nie zawsze są do końca świadomi, że wszyscy razem znaleźli się pod wpływem jednostki? Otóż to, jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe i świetnie widać to w niemal każdej firmie, w każdym biurze i ogólnie w każdej grupie ludzi, która ma ze sobą współpracować. Nie chodzi jednak wcale o ambitnego lidera – przywódcę, ale wręcz przeciwnie, o osobę na wskroś leniwą. Prawda jest taka, że niemal każda firma, gdzie zatrudniany jest cały zespół ludzi posiada w swoich szeregach osobę, która usilnie stara się „migać” od powierzonych jej obowiązków, podstępem próbuje je zrzucić na kogoś innego, lubi dłuższe przerwy na kawę czy papieroska. Kiedy zaś już jest na swoim stanowisku pracy bardziej stara się udawać, że coś robi, aniżeli naprawdę to robić.

W tejże materii prowadzone już były liczne badania i z każdego z nich jasno wynika, iż pracownik tego typu wpływa negatywnie na całą grupę. Ale nie chodzi wyłącznie o to, że swoim zachowaniem, brakiem działania utrudnia realizację wyznaczonych celów, zmniejsza wydajność. Bowiem chodzi również o to, że ogólnie obniża morale grupy. Inni pracownicy na jej wzór również mogą „rozleniwić się” w niebezpieczny sposób.

Jak było już na początku wspomniane, inni pracownicy dają się ciągnąć w dół nie zawsze świadomie. Skoro bowiem pracownik niesumienny, leniwy zarabia tyle samo i nie grozi mu za takie a nie inne działanie (czy raczej brak jakichkolwiek działań na rzecz grupy i projektu) żadna sankcja to jakby „normalne” zaczyna wydawać się to, że nie ma sensu się starać.

W sytuacji tego rodzaju powinien zareagować przełożony. Problem jednak jest tego rodzaju, że nie zawsze on wie gdzie szukać przyczyn pogorszenia wydajności swoich podwładnych. Oczywiście jeśli choć jeden członek zespołu nie da się zwieść i zaalarmuje przełożonego jest szansa na zaprzestanie tego procederu. Ale co z takim niesumiennym, leniwym pracownikiem zrobić? Od razu zwolnić? Z jednej strony rzeczywiście o efektach osiąganych przez daną grupę decydują jednostki, ale z drugiej strony być może „delikwentowi” należy się druga szansa. O tym jednak decyduje szef. Jeśli zechce ukarać pracownika poprzez jego zwolnienie, teoretycznie ma ku temu podstawy i ma do tego prawo. Zaś dla pozostałych pracowników takie wydarzenie będzie przestrogą na przyszłość.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress